Blog
Tévhitek a szájápolással kapcsolatosan
„A rossz fogakat örököljük.” Nem teljesen igaz ez az állítás. Minden ember a saját fogainak az egészségéért felel. Örökletes maximum a fogszuvasodás elleni védekezőképesség lehet. Ha a legjobb géneket is örököltük, akkor is tönkre mehetnek a fogaink, ha nem ápoljuk megfelelően őket és nem látogatjuk rendszeresen, félévente fogorvost.
tovább olvasomJót tesz, ha tejet isznak a gyerekek lefekfés előtt?
A tej nagy mennyiségben tartalmaz kalciumot, ami erősíti a fogakat és a csontokat, viszont cukor is van benne, emiatt növelheti a fogszuvasodás esélyét és a lyukas fogak kialakulásában is lehet szerepe.
tovább olvasomA fluorid biztonságos, ha megfelelően alkalmazzuk
Több kutatás is készült már arról, hogy a fluoridoknak biztonságos a használata. Tudományos bizonyítékok szólnak arról, hogy biztonságosak és hatékonyak, amennyiben megfelelően használjuk őket.
tovább olvasomFogorvosi látogatás - iskolakezdés előtt
Általában a fogorvosok azt ajánlják, hogy legalább egyszer vigyük el gyermekünket ellenőrzésre, miután az első fogak megjelennek, ami átlagosan fél-1 éves kor körül történik meg. A korai kontroll vizsgálat segít abban, hogy gyermekünk megszokja a fogorvosi látogatást, ezzel megelőzhetjük a későbbi félelmek kialakulását.
tovább olvasomGyermekkorban elhanyagolható a fogselyem használata?
Amint a 20 fog elbújt, általában még előfordulhatnak nagyobb rések a kicsik fogai között. Ezek a rések hasznosak és lehetővé teszik, hogy a későbbiekben a maradó fogak gond nélkül előbújhassanak, legyen számukra elegendő hely, ne alakuljon ki torlódás.
tovább olvasomA fogselyem használata – érdemes megfogadni
A fogselyem helyes használata: Nagyon sokan rossz technikával állnak neki otthon. Az apróbb gond az, hogy így hiába használja a selymet, a lepedék a fogon fog maradni, nagyobb baj, hogy könnyen megsértik az ínyt, így a későbbiekben ínysorvadás alakulhat ki. Nagyon fontos vigyázni a fogak közé behúzódó kis íny-háromszögek épségére.
tovább olvasomÍnygyulladás a várandóság alatt
A terhesség 9 hónapja alatt különös figyelmet kell fordítani a szájhigiéniára, mivel ebben az időszakban nagyobb az esélye a különböző fogbetegségek kialakulásának a fokozott hormontermelődés miatt. Főként a várandósság 2. és 8. hónapja között kell ügyelni a fogápolásra, amikor nagy eséllyel alakulhat ki az úgynevezett terhességi ínygyulladás.
tovább olvasomGócvizsgálat a fogászat területén
A góc legtöbbször egy tünetmentes, fertőzött elváltozás. Fertőzés esetén a gócból kórokozók vagy ezek mérgező termékei áramlanak ki, ezzel gyengítve az immunrendszerünket, illetve különféle betegség kialakulásának okozói is lehetnek.
tovább olvasomLehetőleg vigyázzunk fogainkra, de ha bekövetkezik a baj, van rá megoldás!
A fogak számos formában megsérülhetnek. Az orvostudománynak köszönhetően, már több kezelési módszer létezik, hogy megtaláljuk a legjobb megoldást a fog sérülésének pótlására, illetve a teljes fog hiányára is van megoldás.
tovább olvasomÉrzékeny fogak ellen
Fogainkra nem csak az édes vagy sós, hideg vagy meleg ételek-italok fogyasztása van hatással, de a fogkefével történő erős dörzsölés sem tesz jót nekik. Ha nem megfelelő a fogmosási technikánk, akkor az íny visszahúzódhat, emiatt szabaddá válhat a zománc-cement terület ez okozhatja az érzékenységet.
tovább olvasom10 érdekes dolog a fogászat történetéből :)
A világ első fogorvosa, akinek az utókor ismeri is a nevét, i. e. 27. században, Dzsószer fáraó uralkodása alatt tevékenykedő Hesi-Re volt.
tovább olvasomFogzás a babáknál
Általában a legtöbb baba első fogai 6 hónapos kor környékén bújnak ki, vannak olyan kisbabák, akiknél három hónapos korban jelenik meg az első tejfog. Lehet olyan is, hogy a folyamat jóval később kezdődik meg. Amennyiben még nem jelentek meg babád fogacskái az első születésnapja környékén, jobb, ha beszélsz védőnőddel vagy gyermekorvosoddal.
tovább olvasomGyökérkezelés és amit tudni érdemes
A gyökérkezelést abban az esetben végzi a fogorvos, ha meg akarja menteni a páciens a fogát. A kezelést természetesen érzéstelenítéssel végzik. A gyulladt részt eltávolítja az orvos, ezt követően betömi a kitisztított gyökércsatornát/gyökércsatornákat.
tovább olvasomPanoráma röntgen fontossága a fogászatban
A panoráma röntgen egy profin felszerelt rendelő, kiemelkedő része, amely nagy segítséget nyújt a fogorvosoknak meghatározni a kezelés menetét. A hagyományos kis fogászati röntgen csak egy-két fogról tud felvételt készíteni, addig a panoráma röntgen az egész fogsor állapotáról ad átfogó információt.
tovább olvasomA nyálkő – a nyálmirigyek leggyakoribb megbetegedése
A nyál összetétele: víz, szerves és szervetlen anyagok fehérvérsejtek, hámsejtek és baktériumok. A nyálnak igen sok feladata van:
tovább olvasom4 furcsa fogászati történet
Egy indiai fiú szájából 232 fogat távolítottak el: Az Indiai Ashik Gavai ínyében egy jóindulatú daganatos betegség következtében 232 fog nőtt, melyet hét óriási műtét során tudtak csak eltávolítani több szakember bevonásával (2 sebész, 2 asszisztens). Az eset rendkívül ritka, mondhatni világrekord.
tovább olvasomA fogselyem típusai, kinek melyiket érdemes választania
Már mindenhol beszerezhető a fogselyem, legyen az drogéria, gyógyszertár és szupermarketek. Mindenki tudja, hogy a fogak romlása befolyásolhatja az egészségünket – gyenge, egészségtelen, hiányos fogazattal nem lehet megfelelően rágni. Arról nem is beszélve, hogy esztétikusnak sem mondható egy törött fog, hiányos fogsor és a rossz lehelet, ráadásul a fog eredetű gyulladásos góc más jellegű tüneteket is okozhat, ami már nagyon meg tudja keseríteni az életet.
tovább olvasomHíd vagy korona? Netán mindkettő? Melyikre van szükségem?
A kérdések jogosak és sok páciens valóban szeretné tudni már a kezelés előtt, hogy mire számítson! Az alábbi cikkünkben összeszedtük röviden és közérthetően, hogy mi e két népszerű fogpótlás között a különbség és hogy mikor melyikre lehet valóban szükséged.
tovább olvasomÁltalános tájékoztató a teljes kivehető műfogsor használatáról
A teljes kivehető fogpótlás azaz köznapi nyelven a teljes protézis vagy műfogsor megkülönböztetett odafigyelést igényel használójától, ezért fontos tudni, hogy pontosan mik azok a betartandó szabályok, amiket a viseléssel és tisztántartásával kapcsolatban tudni érdemes.
tovább olvasomKi, kicsoda a fogászatban? - Fogászati szakterületek kisokosa
A fogászattal foglalkozó orvosi területen is rengeteg ilyen mondat elhangozhatna, hogy: nem minden fogorvos szájsebész, de minden szájsebész fogorvos. Ugyanez igaz még számos szakterületre is, viszont vannak kivételek, hiszen ez az analógia már nem igaz például a dentálhigiénikusra. Azért hogy eloszlassunk pár tévhitet és hogy segítsük az orvos és szakember választást, ebben a cikkben bemutatunk pár fogászati szakterületet, hogy pácienseink átfogó képet kaphassanak arról, ki kicsoda egy fogászati rendelőben.
tovább olvasomUjjszopizás a piciknél, minden amit tudni érdemes
Átlagosan a szülők nagy erőfeszítésük ellenére sem igazán tudják rávenni csemetéjüket arra, hogy elhagyják ezt a szokásukat. Pedig a fogak és az állkapocs egészsége szempontjából rendkívül fontos, hogy a kicsik minél hamarabb leszokjanak az ujjszopizásról még az óvodás koruk előtt, mert kisiskolásként már elkezdődik a maradó fogak előbújása.
tovább olvasomA fogkő kialakulásának hatásai
A fogkő kialakulása nem csak esztétikai szempontból zavaró, de akár súlyos fogágy-betegségek előszobája is lehet. Ha nem kerül minél hamarabb eltávolításra a fogkő, akkor idővel visszahúzódhat az íny és elsorvadhat, ami végül a fog elvesztéséhez vezethet.
tovább olvasom30 érdekesség a fogakról
1. Az Amerikai Parodontológiai Akadémia felmérésén a válaszadók 50%-a válaszolta, hogy a mosoly az első dolog, ami feltűnik nekik egy emberen. 2. A legtöbb felnőttnek 32 foga van. Bár fogaik jóval kisebbek, a szúnyogoknak körülbelül 47 van belőle, a csigáknak pedig 25… a nyelvükön.
tovább olvasomÖt hasznos tipp, hogy megtaláld az igazit! Így válassz fogorvost!
Bizony kijelenthető, hogy még mindig sokan tartanak a fogorvosi kezelésektől és egyáltalán attól, hogy rászánják magukat egy alapos fogászati kivizsgálásra. Sőt, ha már nagy a baj, nem elég a félelem, de ott van az a dilemma is, hogy kihez forduljunk, hogy az eredmény biztonságos, megfizethető és stresszmentes legyen. Összeszedtünk pár tippet, hogy megkönnyítsük a fogorvos választást.
tovább olvasomMinden parodontológus fogorvos, de nem minden fogorvos parodontológus
Mit tud, és mikor van rá szükségem? Bemutatjuk az ismerős idegent: a parodontológust. Valószínűleg a tv-reklámokban gyakran hallottad a parodontózis kifejezést, ami a vérző fogíny egyik betegségére utal. Innen már könnyen kitalálható, hogy a parodontológus az a fogorvos, aki továbbképezte magát, hogy a fogíny specialistájává váljon és olyan, számunkra hasznos tudást és eljárásokat halmozzon fel, amivel akár súlyos betegségek is meggyógyíthatók a szánkban. De mikor van rá szükségünk?
tovább olvasomFogfehérítési kisokos - hasznos tudnivalók mielőtt belevágsz
Egy olyan világban, ahol az Instagram filterekkel hódít ma már mindenki, egyre inkább felértékelődött és népszerűbbé vált a hófehér hollywoodi mosoly. Rengeteg fogfehérítési trükkel, „varázsszerrel” és ajánlattal lehet találkozni az interneten, éppen ezért nem árt, ha tudod, hogy is zajlik ez a valóságban.
tovább olvasomCsodálatos héjak, csodálatos mosoly Egyszerűen, megfizethetően, fájdalom nélkül
A modern fogorvoslás egyik rendkívüli eljárása a fogászati héj építés és applikálás. Ez egy olyan eljárás, ami gyakorlatilag azonnali tökéletes mosolyt eredményez, mind színében mind formájában. Azon túl, hogy nem jár fájdalommal és rövid időn belül érhető el vele igen szép és tartós eredmény, még megfizethető is.
tovább olvasomA fogmosáson túl – szájhigiénia, szájvizek, fogápoló emulziók
Az elmúlt évtizedekben teljesen más volt a szájhigiénés magatartás, mint ami napjainkban elvárható lenne. Ennek oka, a felgyorsult világunkban és táplálkozási szokásainkban keresendő. Az élelmiszerkínálat változatossága és az ízfokozókkal, mesterséges anyagokkal teli ételek, szénsavas üdítők rendszeres fogyasztása miatt ugyanis, már nem feltétlenül elegendő a napi két fogmosás. Lássuk mit kell tudnunk a szájvizekről és fogászati emulziókról, amelyek nagyban segítenek megelőzni a fogszuvasodást és a későbbi szájüregi betegségek jelentős részét.
tovább olvasomÍgy szoktasd le gyengéden gyerkőcödet az ujjszopizásról
A gyermekkori ujjszopás egy természetes önjutalmazási, önmegnyugtatási cselekvés, ami egy bizonyos életkorig hasznos is a babának, hiszen az első időszakban nem csak a nyugalom instant eszköze, hanem segíti a gyermek arc- és a szájizmainak fejlődését, valamint a helyes légzési és nyelési folyamatok kialakulását is. A picik sokféle védekező és önnyugtató érzelmi helyzetben vetik ezt be, így ringatják magukat álomba, vagy nyugtatják magukat sírás után, és vezetik le az esetleges feszültséget. De képbe jön az ujjszopizás akkor is, ha a hasfájásukat vagy a fogzástól elgyötört kis ínyük fájdalmát próbálják enyhíteni. De meddig hasznos ez és mikortól nem az, és mit tehetünk ellene?
tovább olvasomCukorbeteg vagy? Ne aggódj, a súlyos fogászati következmények elkerülhetők!
Köztudott szomorú tény, hogy a diabétesszel nem csak számos kellemetlen testi tünet jár, hanem rendszerint súlyos fogászati problémák is. Mindez azonban tudatos odafigyeléssel elkerülhető. Diabétesz miatt a szájüregünk is egy sor különböző csapásnak lesz kitéve. Kezdődik a szájszárazsággal, ami ha sokáig fennáll, akkor szájégés érzetét, fájdalmat, fekélyeket, fertőzéseket is eredményezhet.
tovább olvasom“Szörnyen fáj a fogam. Bárcsak tudnám miért!?”
Valószínűleg mindenki találkozott már a fogfájás igen kellemetlen érzésével, de az esetek nagy százalékában nem mindig tudjuk pontosan felmérni, hogy mi is áll a fájdalom hátterében. Pedig a fájdalom helye és jellege alapján mi magunk is gyorsan fényt deríthetünk a kiváltó okokra. Ha már nagyon szenvedünk, természetesen az a legjobb, ha minél előbb fogorvoshoz fordulunk a problémával, de azért az is hasznos, ha már indulás előtt értjük mik lehetnek a kiváltó okok.
tovább olvasomHagyományos fogkefe, avagy elektromos fogkefe?
Minden embernek más az igénye, más korosztály, más életritmus, de mindenkinek szüksége lehet útmutatásra, melyik lehet számára a megfelelő választás. Nem tétovázunk, felsoroljuk a mellettük és ellenük szóló érveket:
tovább olvasomDolgok amivel megvédheted sportolás közben a fogsorod
Mondunk pár dolgot, hogyan óvd sportolás közben a fogaidat! Néhány jó tanács amivel megvédheted fogaidat a sportolás közbeni sérülésektől:
tovább olvasomA NEVETÉS – a legjobb a léleknek
Számos kutatás is bizonyította, hogy a mosoly különböző hormonok termelődésének megindítását eredményezi. Megerősíti az immunrendszert, fokozza a boldogsághormonként közismert endorfin termelést, segíti a jó közérzet elérését, jótékony hatást gyakorol a szívműködésre, csökkentheti a fájdalomérzetet.
tovább olvasomA megfelelő szájhigiénia trendi
Fontos, hogy napi rutint alakítsunk ki a helyes szájápoláshoz, az egészséges fogak és ínyek fenntartása érdekében. Vannak olyan dolgok amelyeket otthon végezhet el, és van amiben fogorvosa fog segíteni, hogy egészséges, szép mosollyal élhessen.
tovább olvasomGyőzzük le a fogászattól való félelmet
Egy nagyon aranyos fogászati történetet szeretnénk megosztani kedves látogatóinkkal. Egy 8 éves kisfiú jött el a fogászatunkra, mert egy biciklis baleset alkalmával letört az egy front foga. Nagyon félt, meg se mert szólalni a váróban a kezelés előtt, csak bújt az édesanyjához.
tovább olvasomEzeket érdemes tudnod a fogtömésekről
Tény, hogy a leggyakoribb fogászati kezelés a fogtömés, hiszen a legtöbb páciens valamilyen szuvasodással kapcsolatos problémával fordul jellemzően fogorvosához. Rengeteg tévhit és kérdőjel van azonban a páciensekben, jogosan, hiszen valóban keveset tudunk a tömésekről, az anyagokról és hogy milyen helyzetekben használják őket. Ebben nyújtunk most egy kis segítséget.
tovább olvasomVeszélyes is lehet a kezeletlen fogkő
A fogkő a lakosság több mint 90%-át érinti valamilyen formában, mégis elég keveset tudunk róla. Például az sem köztudomású tény, hogy a fogkő akár veszélyes is lehet, ha nem kezelik.
tovább olvasomAz implantáció nem mumus és megfizethető
Amikor egy fogeltávolítás után, vagy egyéb foghiány miatt felmerül, hogy a páciens számára talán a legjobb megoldás az implantátum lenne, legtöbbször az anyagiak miatt való aggodalom az első jellemző reakció. Kevesen tudják azonban, hogy ma már az implantátum azok számára is elérhető, akiknek nem kiemelkedő az anyagi helyzete. Hogy miért? Elmondjuk!
tovább olvasomGyermekfogászati kisokos: hogyan készüljünk a picivel az első fogászati vizsgálatra?
Gyermekeink hosszútávú egészséges szájhigiéniájának érdekében szülőként, már idejekorán tudatosan kell terveznünk a kicsik fogászati kezeléseit is. Nem elég tisztában lenni a helyes szájápolás szabályaival, ugyanilyen fontos edukálni és fokozatosan hozzászoktatni őket a fogorvosi rendelők hangulatához és a vizsgálatok menetéhez is. Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár fontos tudnivalót a témával kapcsolatban.
tovább olvasomÍgy neveld rá gyermeked a megfelelő fogmosásra
Nagyon fontos, hogy gyermekeink napi rutinjába már az első perctől beépítsük a korának megfelelő szájápolást. Érdemes ezt a gyerek életkorára szabva megtanulnunk, hogy amikor majd nagyobbacska lesz, természetessé váljon számára, minden általunk ellesett mozdulat. De hogyan is kell szabályosan fogat mosni? És hogy tanítsuk meg ezt a gyereknek úgy, hogy meg is jegyezzék? Cikkünkből most megtudhatod!
tovább olvasomMinden, amit tudnod kell, ha COVID-19 idején fogorvoshoz mész
A járvány magyarországi megjelenésekor az élet számos területén lettünk tele különböző kérdésekkel, félelmekkel. Az egyéb orvosi szolgáltatások igénybevétele is különösen sokakat kezdett el aggasztani, de különösen a fogorvosi kezelések mikéntje foglalkoztatta igazán az embereket. Szinte mindenkiben kérdéseket vet fel, hogy most akkor menjen, vagy ne menjen ilyen vészterhes időkben fogorvoshoz? Sőt, ezt érezzük jellemzően még akkor is, ha egyébként már sürgőssé vagy akuttá vált a dolog. A bizonytalanság jogos, így megkönnyítjük egy kicsit a döntést, hogy miért érezheted rendelőinkben maximálisan biztonságban magad! Összeszedtük továbbá a legfontosabb tudnivalókat, hogy mire figyelj, ha mostanában fogorvoshoz készülsz.
tovább olvasomMikor milyen fogszabályozót? - Modern fogszabályozás
A fogszabályozás leggyakrabban esztétikai szempont miatt merül fel, és a fogszabályozó leginkább a szép mosoly érdekében kerül fel. Emellett sok egyéb okból is fontos, hogy a fogak megfelelő helyzetben legyenek. Ha helyesen érintkeznek, akkor könnyebb a tisztításuk, megelőzhető a fogszuvasodás, fogkövesedés, ami a fogínyvérzés okozója lehet. Nem ritka, hogy az éjszakai fogszorítás, csikorgatás, harapási rendellenességek esetében is a fogszabályozás nyújt megoldást.
tovább olvasom